brand_468x60_ver1

Rendez - vous

20. srpna 2008 v 0:00 | David Modrý |  Záchranná služba

Na fotografiích ze základny Letecké záchranné služby (LZS) Liberec lze spatřit kompletní záchranný tým systému RV (rendez - vous) fungující nejen v Libereckém kraji, spolu s vrtulníkem EC135-T2. Sanitním vozem byl za asistence lékaře z osobního vozu přivezen pacient. A to pro urychlený a šetrný transport vrtulníkem do jiné nemocnice (tzv. sekundární let).
Jaký je princip RV a jak funguje? Jedná o systém, kdy se záchranáři sejdou s lékařem až v místě zásahu. V osobním voze jede řidič-záchranář s lékařem a v sanitním voze řidič-záchranář se zdravotnickým záchranářem (paramedikem).
Není to drahé? Možná se bude někomu zdát, že musí být finančně nákladné jezdit k zásahu dvěma vozy, ve skutečnosti tomu tak ale není. Výhodou systému je, že lékař není vysílán ke každému případu, ale pouze tam, kde pacienti jsou bezprostředně ohroženi na životě nebo se předpokládá ošetření na místě bez nutnosti transportu do nemocnice. Kdyby tento systém nefungoval, musel by v každém sanitním voze být jeden lékař, což by vyšlo mnohem dráž, než když se jede dvěma vozy. Navíc jak jsem uvedl výše, lékař není vysílán ke všem případům a pokud už vyslán je, tak je velká šance, že se k místu události dostane dříve než velký sanitní vůz, který může uváznout v zácpě, kdy díky své velikosti a neohleduplnosti některých řidičů nemůže ihned projet. Další výhodou je kratší doba, po kterou je lékař "blokován". To znamená, že když pacientův stav nevyžaduje během transportu do zdravotnického zařízení přítomnost lékaře, může se tak lékař vrátit na svoje stanoviště nebo se vydat na žádost dispečinku k dalšímu případu.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Radi Radi | 31. července 2010 v 21:00 | Reagovat

hezky vysvětleno :-)

2 Adis Adis | 4. listopadu 2010 v 20:59 | Reagovat

Hezký polepy sanitek!! Ale za to teď ta zelená šachovnice na nových autech ZZSLK není hezká. Bydlím  na Děčínsku tak doufám,že ZZSÚK to taky nezavede! 8-)

3 Greg Greg | E-mail | 22. ledna 2011 v 19:25 | Reagovat

Jo chlape... ta zelená je ještě dobrá , hned po Paramedicích přišla nařadu verze jen s nápisem ambulance a hlavně znakem a popisem libereckého kraje , o lemování ani neluvě , pracovní název technické služby :-!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama