brand_468x60_ver1

SAR - Search and Rescue

17. září 2008 v 0:00 | David Modrý |  IZS

Vývoj letecké pátrací a záchranné služby je úzce spjat s rozvojem civilního i vojenského letectví po druhé světové válce. 7. prosince 1944 vznikla "Úmluva o mezinárodním civilním letectví", tzv. Chicagská úmluva, na jejímž základě byla následně po válce zřízena Mezinárodní organizace civilního letectví (ICAO). Chicagskou úmluvu podepsalo tehdejší ČSR 18. dubna 1945, samotná Úmluva pak byla ratifikována 1. března 1947.
Služba SAR je ve všech signatářských státech Chicagské úmluvy zřízena za účelem včasného poskytnutí pomoci a záchrany osádek a cestujících v havarijních situacích, ať už se jedná o letouny civilní či vojenské v mírových podmínkách. Záchrana lidských životů je základním a prioritním úkolem služby pátrání a záchrany, proto je třeba si především uvědomit, že při každé letecké nehodě mohou být lidé, kteří událost přežijí, potřebují pomoc a jejichž naděje na přežití nehody se zmenšuje s každou uplynulou minutou, tzn. rychlost vyhledání osob v ohrožení a rychlost provedení zásahu je klíčová pro jejich úspěšnou záchranu.
V systému letecké pátrací a záchranné služby - SAR jsou na území ČR v pohotovosti 24 hodin denně dva vrtulníky W-3A SOKOL na dvou stanovištích. Na letišti Líně u Plzně je to stroj v podřízenosti 233. letky 23. základny vrtulníkového letectva pokrývající primárně západní část území ČR a v Přerově je pak v pohotovosti vrtulník W-3A SOKOL od 232. letky 23. základny vrtulníkového letectva pokrývající primárně východní část Čech a celou Moravu
Vrtulníky W-3A SOKOL Armády ČR začleněné do systému SAR (kdy plní úkoly vyplývající z ustanovení § 49 odst. 2 zákona č. 49/1997 Sb., o civilním letectví a § 23 zákona č. 219/1999 Sb. o ozbrojených silách České Republiky) lze využít pro spolupráci s IZS. Tyto vrtulníky lze vyžadovat v případě nutnosti podpory zásahu, kde hrozí nebezpečí ohrožení života a zdraví, škod velkého rozsahu nebo ohrožení životního prostředí a tuto podporu není možné realizovat jiným způsobem. Spolupráce s IZS prostřednictvím hasičských záchranných sborů (HZS) je zakotvena ve směrnici pro vyžadování a zapojení vrtulníků Armády České Republiky v rámci integrovaného záchranného systému.
Text převzat z: www.lzsline.cz
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Coach Outlet Store Online Coach Outlet Store Online | E-mail | Web | 12. dubna 2012 v 11:52 | Reagovat

Thanks for the sharing, that greatly helped me to resolve the problem.now I am glad to share the latest fashionable news about the cheap jordans shoes with everyone.
http://www.coachoutletsonlinecoach.com

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama